BOTOX - bezoperacyjne wygładzanie zmarszczek

Co powoduje zmarszczki?

Kiedy się śmiejesz, marszczysz brwi, skupiasz je lub mrużysz - mięśnie wyrazowe twarzy kurczą się powodując formowanie się zmarszczek i linii. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, zmarszczki zaczynają się pogłębiać i pozostają na stałe obecne na twarzy. Zmarszczki sprawiają, że wygląda się na osobę smutną, zmartwioną - chociaż tak nie jest! 

Bezpiecznym i bardzo skutecznym zabiegiem przeciwzmarszczkowym stosowanym zarówno dla kobiet jak i mężczyzn jest podanie małej dawki preparatu toksyny botulinowej typu A (BOTOX-u)

Jak działa BOTOX?

 Preparat toksyny botulinowej typu A to naturalnie występujące białko bakteryjne niewielka dawka tej substancji wstrzyknięta pod skórę do odpowiednich mięśni poddanych zabiegowi redukuje (rozluźnia) zmarszczki. 

BOTOX blokuje impulsy nerwowe do drobnych mięśni twarzy zwanych mięśniami wyrazowymi. Wyraz twarzy jest wypadkową działania bodźców wysyłanych przez mózg do komórek mięśniowych, następuje blokowanie połączeń mięśniowo nerwowych. Działanie BOTOX-u zapobiega skurczowi mięśni i tym samym mrużenia i fałdowania się skóry. BOTOX działa jedynie w obrębie mięśni (wstrzyknięć) do których został podany, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas.

Inne funkcje skóry takie jak np. wrażliwość skóry na dotyk, ciepło, zimno nie ulega zmianie. BOTOX działa tylko w wybranych miejscach i stosowany jest do usuwania

 • zmarszczek między brwiami
 • poziomych zmarszczek czołowych
 • "kurzych łapek" zmarszczek wokół oczu
 • i zmarszczek palacza

Jak długo utrzymują się efekty BOTOX-u

Zaletą preparatu BOTOX jest to, że efekt jest przemijający. Utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy. Wstrzyknięcia można wykonywać 2-3 razy w roku. Pierwsze oznaki działania BOTOX-u po wstrzyknięciu obserwuje się po 3-7 dniach od zabiegu. Skuteczność terapii jest bardzo indywidualna.

Jakie są czynniki ryzyka i skutki uboczne, bolesność zabiegu.

Skutkami ubocznymi po zabiegu z użyciem BOTOX-u mogą być:

 • zaczerwienienie
 • zasinienie, bolesność w miejscu wkłucia utrzymujące się 2-3 dni
 • bóle głowy (przemijające)
 • zmęczenie oczu, łzawienie, suchość oczu (przemijające)
 • przejściowe, niezamierzone opadanie górnej powieki (jeżeli preparat zdołał się przemieścić do innego mięśnia)
 • zbyt mocne uniesienie brwi (efekt "mefisto")

Skutki uboczne są przejściowe i zazwyczaj pojawiają się w pierwszym tygodniu po podaniu BOTOX-u. Klientka może umówić się na bezpłatną korektę w razie zaistniałej potrzeby do 7 dni po podaniu preparatu. Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia i można bezpośrednio po nim wrócić do normalnej, codziennej aktywności. 

BOTOX jest bezpieczny dla zdrowia, podawany w dawkach do celów kosmetyczno-upiększających. Nie ma ograniczeń wiekowych dla dorosłej osoby.

Działanie BOTOX-u nie polega tylko na wygładzeniu zmarszczek, ale również spowolnieniu już istniejących i zapobieganiu powstawania nowych (prewencja)

 

Przeciwskazania do zabiegu:

 • choroby skórne (opryszczka, nowotwory, zakażenia)
 • ciąża, karmienie
 • zaburzenia psychiczne, niestabilność emocjonalna

Każdy klient otrzymuje informację na piśmie jak postępować po zabiegu wstrzyknięcia BOTOX-u w celach kosmetyczno-upiększających